£0 – £80.36

MAKEMORE - THE FESTIVAL FOR MAKERS AND DOERS

Event Information

Share this event

Date and Time

Location

Location

Victoria Park

London

E3 5SN

United Kingdom

View Map

Refund Policy

Refund Policy

No Refunds

Event description

Description

MAKEMORE is a new kind of festival - a festival for your hands. Come and spend the day having a go at all different kinds of making under the expert guidance of the most exciting makers working today!

The festival takes place over five days this August bank holiday. On Thursday and Friday it runs from 3pm - 10pm and Saturday till Monday from 11am - 10pm.

Included in your general admission ticket is a whole day of hands on creative experiences with making sessions, interactive demos and open workshops. There's no need to fork out for 'add-ons' once you're in. Some of the makers and chefs will be putting on a couple of paid workshops for dedicated fans of their work and these will sell out before the event (check our other events listed below for details of these).

We couldn't exactly host a festival without top music, comedy and performance so expect the finest talent programmed by our partners Nest Collective, Continental Drifts and The Comedy Cafe.

As a family friendly festival, kids 10 and under go free and a family ticket is also offered. We've brought in Little Angel Theatre and Polka Theatre to run free kids maker workshops and performances to run throughout the day every day.

We can't wait for you to come and experience the Festival for Makers and Doers!


LINEUP

MAKERS

Aardman Animation – Model Shaun the Sheep out of clay, and learn how to create a storyboard.

Adébayo Bolaji - Witness our artist in residence’s visceral process in bringing his artwork to life.

Barn the Spoon – Learn how to carve a one-of-a-kind spoon or spatula from wood.

The Botanical Boys – Create your own miniature eco-system inside a terrarium.

By-Me – Discover the art of macramé to create wall hangings and plant holders.

Bermondsey Street Bees – Explore the world of bee keeping and how to support urban bees.

Carréducker – Learn the processes that go in to shoemaking, and have a go at hand stitching.

Deanio X – Observe the creation of live street art murals.

East London Printmakers – Watch the printmakers create live textile prints.

The Exploration Society – Be introduced to bushcraft with activities such as carving and firelighting.

Fabrications – Turn scraps into fashion with clothing upcycling techniques.

Flying Leaps – Take part in a visual protest with the art of poster making.

Goldfinger Factory – Create sustainable jewellery from wood offcuts and learn how to make wood stencils.

Hanbury Press – Infuse passion and inspiration into publication with hand book binding techniques.

Jealous Gallery – Master the squeegee with screen printing.

Karolina Merska – Learn how to create Pajaki; traditional Polish chandeliers made from colourful paper and rye straw.

The London Refinery – Create a unique blend of essential oils to use in your own scented candle.

Nathan Bowen – Watch how Bowen delivers his imagination to the streets with live street art.

Paint Jam – Take part in a pop-up immersive experience; encompassing painting and live music.

Pop Up Painting – Use popular artworks as inspiration for your own masterpieces.

Turning Earth – Experience the miraculous metamorphosis of clay into finished ceramics.

Whelans Weaving – Observe the creation of Whelan’s cloth pieces with live weaving demonstrations.

Write and Shine – Embrace the inspirational power of the morning with a creative writing brunch.

MAKE FOOD

Alissa Timoshkina – Unlock the secrets of Siberian cuisine with a Russian feasting experience.

Angela Boggiano – Introduce children to new flavours with an Asian inspired family cooking session.

Angela Clutton – A panel discussion on food writing, and an introduction to summer picnic curation.

Bee Farrell – Bake your own loaf to take home with bread making techniques from around the world.

Bermondsey Street Bees and Nico Rasile – Discover a range of dishes that celebrate the flavour of honey.

Charlotte Pike – Learn how to ferment and smoke your own foods.

Dhruv Baker – Make your own bacon in an introduction to charcuterie.

Felicity Cloake – Learn how to make soda bread and hand churned butter.

Henrietta Inman – Create dishes using locally foraged ingredients.

Kathy Slack – An introduction to growing your own food, whatever your space constraints.

Kylee Newton – Sweet and savoury pickling techniques to use up the summer glut.

Leah Hyslop – Discover a slice of Britain’s culinary history with gin and tea infusion workshops.

Luke Mackay – Learn how to butcher a Bresse chicken.

Maunika Gowardhan – Explore South Indian vegan and vegetarian cuisine.

Paolo Carlini – A supper club presenting the link between smell and taste.

Patricia Niven – Bring your food photography alive with food-styling techniques.

Rachel Roddy – Share in Rachel’s passion for Italian cooking.

Sarah Rainey – Whip up easy treats with 3 ingredient baking.

Steven Lamb – Create fresh cheeses to take home with you.

Thom Eagle – An introduction to food fermentation.

Yun Ko – Explore the delights of Korean dumpling making.

PERFORMANCE

Comedy

Aaron Simmonds – Stand up comedy without the standing up.

Andre De Freitas – A Portugese comic regularly performing in London clubs.

Brodi Snook – A ‘deliciously dry’ Australian comedian.

Chelsea Hart – Recently toured Bosnia and Herzegovina with her show ‘Chelsea loves Bosnia’.

Crowley & Co. Present the Night – A line-up of acts encompassing comedy, poetry, music, cabaret and theatre.

Dane Baptiste – The first black Comedy Award nominee at the Edinburgh Fringe Festival.

Diane Spencer – Critically acclaimed YouTube comedy content creator.

Greg Faulkner – Resident MC at The Comedy Café Theatre.

Harriet Braine – 2016 Funny Women Stage Award winner.

Invisible Cabaret – A burlesque and variety troupe centring around mental health awareness.

Jamie Oliphant – Piccadilly Comedian of The Year Finalist.

Jeff Innocent – Voted the Best Live Club Comedian at the 2016 UK Comedy Awards.

John Fothergill – His comedy encompasses a blend of cocky insults and slick banter.

Jojo Smith – International comedy performer and writer/presenter of ‘Funny Business’.

Joseph Wilson – Stand up comedian and creator of ‘The Social Hand Grenade Podcast’.

Kevin O’Connell – Finalist in ‘The New Act of the Year’ 2018.

The Lucas Brothers – Their 2017 ‘The Lucas Bros: On Drugs’ was voted one of the top specials of the year.

Maggie Kawalski – Comedy Store London’s ‘King Gong’ January 2017 Winner.

Maria Shehata – A feature on the series ‘The Cradle of Comedy’.

Nico Yearwood – A unique blend of Caribbean flavoured comedy.

Nicolas Ricci – A semi-finalist at Leicester Square’s New Comedian of the year.

Prince Abdi – His TV sketches have featured on the BBC and Comedy Central.

Shappi Khorsandhi –A regular feature on a range of TV and Radio shows, including Live at the Apollo.

Simon Brodkin – Best known for performing as fictional character Lee Nelson.

Stephen Grant – A regular at the Brighton Komedia Club and winner of Best UK Compere.

Music

Akervinda – A modern interpretation of the traditional folksongs of Scandinavia.

The Brass Disciples – Inspired by the sound of New Orleans brass music.

Cut A Shine – A troupe of traditional musicians and dynamic Ceilidh dancers.

Dat Brass – Hard-hitting brass melded with hip-hop beats, live drums and rap.

Dila V and The Odd Beats – A blend of Turkish folk and Balkan dance beats.

Effra – A contemporary folk trio.

Group Listening – A collection of ambient works arranged for clarinet and piano.

Harare – A celebration of African dance music.

Grupo Lukito – A fusion of contemporary Congolese and Cuban music.

Heavy Beat Brass Band – The UK’s most authentic New Orleans style brass band.

Intertidal – A genre bending acoustic trio.

John Fairhurst – An unusual vocal style coupled with virtuoso guitar skills.

John Johanna – Psychedelia and oriental tonalities married with primal gospel blues and folk.

Julia Meijer – Hymnal dream pop.

Lisa Knapp – BBC Folk Award winner.

Meïkhâneh – Inspired by traditional musics of Europe, Mongolia and Iran.

Pica Pica – Powerful harmonies with the sounds 60s west coast, sunshine pop and indie folk.

Stompin’ Dave – Classic bluegrass and old-time music.

Subajah – Influenced by rhythms from Africa and the Caribbean.

Teyr – A folk trio drawing together sounds of the British and Celtic isles.

The Little Unsaid – Their live show is described as ‘a thumping depth of passion’.


Share with friends

Date and Time

Location

Victoria Park

London

E3 5SN

United Kingdom

View Map

Refund Policy

No Refunds

Save This Event

Event Saved